The BE-10B-300 compact case boasts less than 9L of volume that still supports Slim ODD, m-ATX motherboards, and comes pre-installed with a 300W 80Plus Bronze PSU, and an 80mm fan. The PSU is a good touch, especially considering the hassle of having to otherwise look for a small PSU that can fit in the case.
Features of the Chieftec BE-10B-300:
- Compact case with less than 9L volume
- Supports up to m-ATX motherboards
- 80mm fan pre-installed
- Classic Design
- 80PLUS Bronze 300W Power Supply Included
Technical data |
| Article no. | BE-10B-300 |
| Color | Black |
| Material | 0,6mm SGCC |
| Motherboard support | Mini ITX, mATX |
| Dimension (DxWxH) | 283mm x 95mm x 327mm |
| Drive bay external | 1x 5,25“ ultra slim 9,5mm ODD |
| Drive bay internal | 1x 2.5” and 1x 3.5” |
| Power supply | GPF-300P (TFX 300W) |
| Front I/O | 2x USB3.2 Gen 1, 2x USB2.0, Audio-out (AZALIA / HD-Audio), Mic-In, Reset |
| Scope of delivery | Set of screws |
| Expansion slots | 4 |
| Cooling Compatibility | Front: 1x 80mm (pre-installed) |
| CPU cooler height (max.) | 50mm |
| VGA card length (max.) | 220mm |
| Warranty | 24 Months |
Previous Chieftec releases include the Scorpion 4 A-RGB Gaming Tower Case and the Stallion 3 A-RGB gaming Case that are going to interest gaming pc building enthusiasts.